ربات امدادگر

گروه تحقیقاتی ربات­ سیار زمینی بدون سرنشین یا به اختصار UGV، از سال 1382 با عنوان تیم resquake تحت نظارت مستقیم دکتر تقی­راد فعالیت خود را آغاز نمود و پس از چند سال فعالیت و افتخار آفرینی در سطوح داخلی و بین­المللی، ربات­ها و دانش ساخت آن­ها به نیروهای جوان­تر سپرده شد و تحت عنوان تیم KN2C از سال 2012 فعالیت­های خود را از سر گرفت. فعالیت این گروه هم اکنون بر روی ربات XerXes که جدیدترین ربات ساخته شده توسط اعضای این تیم هست در حال انجام می­باشد. این پلت فورم می­تواند در عملیات­های مختلف امدادی، نظامی و یا هر عملیاتی که برای انسان می­تواند خطرساز باشد، بکارگرفته شود. قابلیت حرکت در محیط­های صعب­العبور، مخروبه ویا در حال تخریب، معادن آلوده به گازهای سمی، پالایشگاه­های نفتی و محیط­های مشابه از توانایی­­های این ربات به­شمار می­رود. سعی برآن شده تا در این ربات، با پیاده­سازی مکانیزم­های بهینه حرکتی، سرعت عمل بالای انجام عملیات و با پیاده­سازی مدارات الکترونیکی واسط، پایداری هرچه بیشتر ربات در انجام عملیات­های مشخص فراهم باشد.

توانایی عبور از موانع صعب العبور

هدف اصلی این ربات دسترسی به نقاطی است که برای حضور انسان خطرناک و یا ناممکن هست. این ربات باید با سرعت هرچه بالاتر و آسیب رسانی هرچه کمتر به اجزای ربات، بتواند در این گونه محیط­ها حرکت کند و عملیات مختلفی را انجام دهد. سیستم­های تعلیق، کنترل نیروهای مختلف مکانیزم حرکتی ربات، تحلیل تنش و خستگی انواع قطعات ربات از مباحث مهم در این بخش می­باشند.

توانایی بالای بازوی مکانیکی ربات

یکی از ماموریت­های این ربات انجام یک سری عملیات با استفاده از بازویی که قابلیت حرکت بالایی داشته باشد، می­باشد. وزن پایین، درجه­ ی آزادی بالا و خلاقیت در طراحی، مد نظر اعضای این تیم برای رسیدن به این هدف مهم می­باشد.

الکترونیک پایدار و واسط کاربری چند منظوره

کنترل موتورهای ربات و انتقال فرامین اپراتور و یا سیستم هوشمند ربات به این موتورها وظیفه اول الکترونیک ربات می­باشد؛ وظیفه بعدی انتقال داده­های ربات به اپراتور و مانیتورینگ هوشمند آن­ها برای اپراتور بوده که کنترل کلی ربات را ساده تر و کارآمدتر خواهد کرد. بدلیل بالا بودن توان مصرفی اجزای الکترونیکی ربات و همچنین سرعت و حجم بالای داده­های انتقالی، طراحی و پیاده سازی بردهای الکترونیکی این ربات متفاوت و سخت­تر خواهد بود.

هوشمندی ربات در تشخیص علائم تصویری بصورت خودکار

یکی از اهداف این ربات تشخیص مصدومین و علائم خطر و هرگونه علامت از پیش تعیین شده­ در یک محیط ناشناخته می­باشد که با حرکت اپراتور ترکیب شده و سرعت و دقت اجرای عملیات را بالاتر می­برد. الگوریتم­های بینایی ماشین و هوش مصنوعی برای رسیدن به این هدف مد نظر اعضای این گروه قرار دارد.

ناوبری و تحرک در یک محیط ناشناخته بصورت نیمه و تمام خودکار

هدف نهایی هر رباتی بالاتر رفتن قابلیت هوشمندی آن ­می­باشد یعنی ربات بتواند بصورت کاملا خودکار در این گونه محیط­ها حرکت کرده و مصدومین را تشخیص دهد. یکی دیگر از اهداف این تیم ترکیب فرمان اپراتور با یک سیستم خودکار بوده تا ربات بتواند بصورت نیمه خودکار در محیط حرکت کرده و عملیات مربوطه را انجام دهد.

افتخارات

مقام دوم در مسابقات AUTCup
مقام دوم در مسابقات AUTCup
مقام دوم در نمایشگاه خلاقیت ICRoM 2016
مقام دوم در نمایشگاه خلاقیت ICRoM 2016
مقام سوم در مسابقات Iran Open 2017
مقام سوم در مسابقات Iran Open 2017
رتبه پنجم در مسابقات Robocup 2017
مقام پنجم در مسابقات Robocup 2017

اعضای فعلی

اعضای پیشین

آخرین اخبار

کسب مقام پنجم در مسابقات Robocup 2017

تیم رباتیک KN2C با کسب مقام سوم در مسابقات بین المللی ایران اپن (پس از تیم های آزاد قزوین MRL […]

کسب مقام سوم در مسابقات IranOpen 2017

دوازدهمین دوره مسابقات بین المللی روبوکاپ آزاد ایران 2017 با شرکت تیم های دانشجویی از دانشگاه های معتبر کشورهای مختلف […]

درخششی دیگر در کنفرانس ICRoM 2016

انجمن رباتیک ایران در راستای ترغيب و تشويق پژوهشگران اعم از دانشجويان و صنعتگران، همچنین كمك به گسترش زمينه‌هاي كاربردي […]

آرشیو اخبار

حامیان